TRAWERTYNY
Trawertyn (martwica wapienna, źródleniec, tuf wapienny) – porowata skała osadowa składająca się głównie z kalcytu i aragonitu. Odmiana martwicy wapiennej.
Koloru zwykle białego, często z uwarstwieniami koloru żółtego lub czerwonawego. W martwicach często występują szczątki roślin i zwierząt. Przyczyną powstawania jest ubytek dwutlenku węgla z roztworu, co następuje najczęściej na skutek spadku ciśnienia związanego z wypływem wód podziemnych na powierzchnię, asymilacji przez rośliny lub dyfuzji do atmosfery wynikającej z intensywnego ruchu wody. Ubytek dwutlenku węgla powoduje wytrącenie się węglanu wapnia wg reakcji: Ca(HCO3)2=CaCO3+H2O+CO2.
Jest używany w budownictwie jako ozdobny materiał budowlany. Nazywany alabastrem egipskim był używany już w starożytnym Egipcie do wyrobu posągów i waz. W Polsce występuje w okolicach Krzeszowic (górnokarbońska martwica karniowicka), neogeńskie martwice w okolicy Krakowa, w Tatrach i na Podhalu.
Trawertyn (trawertyny) Romano jest nowoczesnym produktem pozwalającym uzyskać wspaniały efekt naturalnego trawertynu, kamienia stosowanego jako okładzina w prestiżowych budowlach Starożytnego Rzymu. Po zastosowaniu odpowiednich pigmentów i w zestawieniu z innymi produktami pozwala otrzymać wykończenia imitujące piaskowiec, tuf wulkaniczny, pumeks czy kamień łupany.
Charakterystyka
Wykonany ze sproszkowanego marmuru zmieszanego z odpowiednimi spoiwami, Trawertyn (trawertyny) Romano jest tynkiem wypełniającym pozwalającym szybko i łatwo uzyskać szlachetne efekty, charakterystyczne dla ciężkiego, drogiego i pracochłonnego w obróbce kamienia naturalnego. Można go nakładać na różne rodzaje podłoża na zewnątrz oraz we wnętrzach. Powłoka Trawertyn (trawertyny) Romano jest trwała, paro przepuszczalna, odporna na wodę, pleśń i grzyb.
Prestiż historii – Trawertyn używany w dawnych wiekach był szlachetnym kamieniem budowlanym stosowanym dla podniesienia prestiżu reprezentacyjnych budowli publicznych i prywatnych. W zależności od złoża, z jakiego pochodził, posiadał różne kolory i inne żyłkowanie. Trawertyn (trawertyny) Romano nawiązuje pod względem estetycznym do cech naturalnych płyt kamiennych, jest przy tym materiałem lekkim, łatwym do transportu i nakładania. Uniwersalnością i wszechstronnością zastosowań spełnia oczekiwania projektantów i wychodzi naprzeciw oczekiwaniom najbardziej wymagających użytkowników, szczególnie tych, którzy uwielbiają kamień naturalny, lecz obawiają się kosztów i trudności z zastosowaniem.
Specyfikacja produktu
Wyjątkowo dekoracyjny
Imitujący kamień naturalny
Trwały i odporny
Hydrofobowy i oddychający
Dostępny w wielu fakturach
Bogata gama kolorów
Warunki klimatyczne
Trawertyn może być stosowany na zewnątrz nawet w trudnych warunkach klimatycznych.
Sugestywna faktura kamienia – Ciekawe, różnorodne faktury przypominają do złudzenia urozmaicone żyłkowania występujące w płytach kamiennych pozyskiwanych ze złoża. Trawertyn (trawertyny) Romano to jedno z największych osiągnięć, efekt długoletniego bogatego doświadczenia w zakresie dostarczania produktów dekoracyjnych. W połączeniu z inwencja projektanta i z zręczną ręką wykonawcy pozwala uzyskać szybko i stosunkowo niedrogo efekty dostępne do niedawna jedynie najbogatszym. Zabezpieczenie powierzchni środkami hydrofobizującymi dodatkowo zwiększa odporność powierzchni na działanie czynników atmosferycznych.
Trawertyn (trawertyny) Romano jest grubowarstwowym wypełniającym tynkiem wykończeniowym pozwalającym w zależności od metody nakładania uzyskać bardzo bogatą gamę efektów dekoracyjnych odpowiednich do różnego rodzaju obiektów.
Uniwersalność i prestiż wykończeń – Dziś podobnie jak w przeszłości trawertyn jest symbolem prestiżu, szlachetności i dobrego gustu. Dzięki pyłom marmurowym stanowiącym zasadniczy składnik Trawertyn (trawertyny) Romano, tynk ten zachowuje w niezmienionej formie cały urok kamienia, jest trwały i odporny na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych.
Przykłady zastosowań
- Elewacje (Obiekty zabytkowe i nowoczesne, Budynki reprezentacyjne, Wille, Kościoły, Hotele)
- Wnętrza (Hole i klatki schodowe, Pomieszczenia reprezentacyjne, Baseny i kluby fitness, Hotele centra handlowe, Mieszkania prywatne, Inne)
Triumf dekoracji imitujących kamień – Architekci i dekoratorzy wnętrz coraz częściej sięgają po materiały naturalne. Dzięki Trawertyn (trawertyny) Romano pozwalającym uzyskać efekt kamienia, można wykonywać nie tylko całe ściany, lecz obramowania drzwi i okien, cokoły, elementy małej architektury.
Od przeszłości po nowoczesności, jedno rozwiązanie – Trawertyn (trawertyny) Romano nadaje się idealnie jako wykończenie elewacji budynków reprezentacyjnych, świątyń i kościołów, obiektów użyteczności publicznej. Jest też doskonałym materiałem polecanym do rewaloryzacji budynków zabytkowych. Podnosi również prestiż budynków nowoczesnych, nadając im szlachetny, elegancki wygląd.
Dyskretna elegancja nowoczesnych wnętrz – Traverino Romano nadaje się idealnie do wnętrz zabytkowych lub stylizowanych na stare czy też rustykalne. Równocześnie jego kamienna surowość i prostota, połączona z bogactwem faktur i kolorów daje się znakomicie wykorzystać w minimalistycznych, ascetycznych obiektach współczesnych.
Naturalna elegancja wnętrz – Trawertyn (trawertyny) Romano zapewnia dekorowanym obiektom jednocześnie prestiż i naturalne piękno polegające na prostocie i elegancji zastosowanych rozwiązań. Jest materiałem wszechstronnym i „otwartym”. Uzyskany dzięki niemu efekt zależy w dużej mierze od inwencji i indywidualnych zdolności nakładającego go wykonawcy.
INFORMACJE TECHNICZNE
Trawertyn (trawertyny) Romano jest specjalnym wypełniającym tynkiem dekoracyjnym, przeznaczonym do wnętrz i na zewnątrz, wyprodukowanym na bazie piasków, odpowiednio dobranych sproszkowanych marmurków oraz sezonowanego wapna gaszonego. Gotowy do użycia, ma postać gęstej, jednolitej masy i jest prosty w nakładaniu. Przy zastosowaniu odpowiedniej techniki nakładania pozwala uzyskać efekt zbliżony do kamienia naturalnego z charakterystycznym dla niego żyłkowaniem. Charakteryzuje się doskonałą przyczepnością do podłoża, w które wnika głęboko, tworząc z nim jedną całość. Zapobiega rozwojowi pleśni i bakterii. Jest bezwonny, nietoksyczny, niepalny, przyjazny dla człowieka i środowiska.
PRZEZNACZENIE
Powierzchnie wewnętrzne i zewnętrzne.